Officiating Officials

topbanner

BASKETBALL
NAME DESIGNATION
1 EDILBERTO R. ABALOS Tournament Manager
2 NOEL DORADO Tournament Secretary
3 JESUS SENA Games Coordinator
4 GLENN CORNELIO Internation Referee
5 REYNANTE HUFANA International Referee
6 WALTER LUMAGUE National Referee
7 DOMINGO LAUD National Referee
8 RONALD CELINO National Referee
9 VALERIANO ESCOSIO III- National Referee
10 JAY MONICO ALICANDO- National Referee
11 CHRISTIAN DELA CRUZ National Referee
12 TELESFORO MILLADO National Referee
13 JUANITO HOMBREBUENO- National Referee
14 ALFREDO JULIO National Referee/Scorer
15 NOEL ROBLES National Referee
16 ROTER GALAY National Referee
17 ISAGANI DOMINGO National Referee
18 MARIO MONTIEL National Referee/Supervisor
19 JOEY ERIC AGACER National Referee
20 JAYPEE RALPH JUMAMOY- National Referee
21 Thai Referee Foreign Referee
22 Indonesian Referee Foreign Referee
23 Singaporean Referee Foreign Referee
24 Malaysian Referee Foreign Referee
VOLLEYBALL
NAME DESIGNATION
1 NESTOR BELLO Tournament Manager
2 YUL C. BENOSA Asst. Tournament Manager
3 MARK ANTHONY MAGTIBAY Tournament Secretary
4 JOSE GARY JAMILI Document Supervisor
5 JEFFREY L. LOPEZ International Referee
6 ERLINDO EUSEBIO National Referee
7 NESTOR ANGELES National Referee
8 MELCHOR DE GUZMAN National Referee
9 MARY ANN ABAIGAR National Referee
10 JOY DESEMBRANA National Referee
11 RUEL DIONG National Referee
12 BONIFACIO ABUG National Referee
13 CHINITA APOSTOL National Referee
14 MERLITA DECHAVEZ National Referee
15 SUSAN BULAN National Referee
16 GRANDE CABILDO National Referee
17 ROMEO VALERIO National Referee
18 ALFREDO BULAJO National Referee
19 EDUARDO LAGMAY National Referee
20 CHARLIE GAMBOA National Referee
21 Foreign Referee
22 Foreign Referee
23 Foreign Referee
24 Foreign Referee
SEPAK TAKRAW
NAME DESIGNATION
1 LOLITO MAKIRAMDAM Tournament Manager
2 JULIUS MAGADIA Tournament Secretary
3 SEVERO P. MIL Official Court Referee
4 RONALD CLEOFE Tournament Secretary
5 SATURNINO DUMLAO Chief Referee Court A
6 ERWIN ACORDA Chief Referee Court B
7 CHARLES SARNE National Referee
8 ELMER CAYAS National Referee
9 DONATO SANTOS National Referee
10 JOSELITO MANABAT National Referee
11 REGGIE CABANTING National Referee
12 JESUS ALASCO National Referee
13 RAMSIE FERNANDO National Referee
14 RONNIE BAYRANTE National Referee
15 VIC TALADTAD National Referee
16 EDWIN ESCALANTE National Referee
17 BERNARD FRIALDE National Referee
18 RACQUEL YUZON National Referee
19 RANDOLF BADILLO National Referee
20 DEMOSTHENES SORIANO National Referee
21 MANUEL TARDIO National Referee
22 EMMANUEL VELARDE National Referee
23 JOHNIE JORQUIN National Referee
24 JEFFREY MUNOZ National Referee
25 BERNARD DE GUZMAN National Referee
26 PEPE ADAME National Referee
27 RONALD ENCISO National Referee
28 JUSEL RABINO Costudian
29 Foreign Referee
30 Foreign Referee
31 Foreign Referee
32 Foreign Referee
33 Foreign Referee
TRACK AND FIELD
NAME DESIGNATION
1 RENATO UNSO Tournament Manager
2 BIENVENIDO CONTAPAY Assistant Tournament Manager
3 ALLAN BEDANA Tournament Secretary
4 CLARO PELLOSIS Technical Consultant
5 ROMEO SOTTO Field Referee
6 JESUS TUBOG Trach Referee
7 JANET OBIENA Chief Judge (Jumps)
8 GLENA BALUNGAY Chief, Judge at Finish
9 ROBINA VENTURA Chief Judge (throws)
10 NORBERTA DELA CRUZ Chief Starter
11 NARCISO DASIGAN Chief Lane Umpire
12 BONG ATABAY Timekeeeper/Judge at Finish
13 LENITA PUNELAS Timekeeeper/Judge at Finish
14 MANNY LOPEZ Timekeeeper/Judge at Finish
15 JOANNA AVILA Timekeeeper/Judge at Finish
16 GISEL DELOS SANTOS Field Judge
17 RUBEN FERRER Wind Gauge Operator
18 WALLY ESPINO Field Judge
19 QUEL MORAN Timekeeeper/Judge at Finish
20 MARLON QUINDOZA Timekeeeper/Judge at Finish
21 ANDY PUNELAS Lane Umpire
22 ROQUE ROSALADA Lane Umpire
23 ROSE LABONETE Recorder
24 OLIVER MANGAO Field Judge
25 GRACE DIVINO Recorder
26 EVANGELINE NAVARRO Field Judge
27 MANNY VILLANUEVA Timekeeeper/Judge at Finish
28 JOVEL PERALTA Field Judge
29 ARIEL VILLANUEVA Timekeeeper/Judge at Finish
30 LUCY ARTIAGA Recorder
31 WILLIAM ORTIZ Field Judge
32 JOEL MATIONG Field Judge
33 RODERICK TOBIAS Field Judge
34 JOSELITO SANTOS Timekeeeper/Judge at Finish
35 ERIC ADAP Callroom Official
36 RAULNILO MANATAD Field Judge
37 EMERSON HADSAN Field Judge
38 TITO ORLANDA Lane Umpire
39 DOMINADOR LABORIANTE Field Judge
40 JOBERT DELICANO Field Judge
41 ERNIE CANDELARIO Field Judge
42 MARICOR PACHECO Recorder
43 ARNOLD PADILLA Field Judge
44 REMIGIO CASINGAL Timekeeeper/Judge at Finish
45 KENNETH BALUNGAY Lane Umpire
46 BETH BRACAMONTE Announcer
47 JOHN LOZADA Field Judge
48 DROLLY CLARAVAL Announcer
49 EDGARDO AGUINALDO Field Judge
50 EDGARDO UY Timekeeeper/Judge at Finish
51 JESUS NASAM Timekeeeper/Judge at Finish
52 SALVADOR DOMOCMAT Timekeeeper/Judge at Finish
53 WARREN MACATUBAL Lane Umpire
54 EDISON ENERLAS Timekeeeper/Judge at Finish
55 RICO SUMASTRE Lane Umpire
56 TOLENTINO IBUÑA Recall Starter
57 GILBERT PARAJA Recall Starter
58 Electronic Timer
59 Electronic Timer
60 Electronic Timer
61 Electronic Timer
TENNIS
NAME DESIGNATION
1 APOLINARIO ALDAMA Tournament Manager
2 MAXIMO RAZAL JR. Asst. Tournament Manager
3 CAESAR FIRMALO Referee
4 TOMAS PALCIS PHILTA
5 JONATHAN PINON Consultant
6 DOMINADOR MENOR Umpire
7 RAYMUNDO ALVAREZ Umpire
8 BOBBY CABRERA Umpire
9 DEAN OCAMPO Umpire
10 NORMAN NICASIO Umpire
11 BILLIE EDRA Umpire
12 ANGELITO LICUP Umpire
13 JOSELITO GUANZON Umpire
14 RAMON PEREZ Umpire
15 MA. LEAH DALANGIN Umpire
16 ROMELITO LUGTU Umpire
17 SHERYLL ABRIL Umpire
18 ANTHONY BUMAGAT Umpire
19 PEDRO VILLASTIQUI Umpire
20 REX MABIASEN Umpire
21 TEOFILO BANCASO Umpire
22 RODERICK AGUILAR Umpire
23 JULIUS GONZALES Umpire
24 SHERWIN BALICAT Umpire
25 ISAIAS PARAISO JR. Umpire
26 JOHNBEE CABOS Umpire
27 RICARDO DAVID III Umpire
28 DENNIS MANGAYA Umpire
29 JOHN KENNEDY RUMBAUA Umpire
30 JERICO MANALO Umpire
31 RENE BORGONIA Umpire
32 MARTIN TAVERA Umpire
33 MARIO ORENDAIN Umpire
34 ULDARICO LAUREZ Umpire
35 JOHN JOSEPH LUMAAD Umpire
36 MANUEL AGUILAN Umpire
37 DANILO MARTINEZ Umpire
38 MICHAEL DINSUAT Umpire
39 RICARDO REYES Docummentation/Records
BADMINTON
NAME DESIGNATION
1 JASON RAZAL Tournament Manager
2 ROLANDO SELGA Asst. Tournament Manager
3 ANTONIO PESCADERA Asst. Tournament Manager
4 AMARO GALVEZ Tournament Secretary
5 MA. JANELYN T. FUNDAL Referee
6 JUDITH BROSULA Deputy Referee
7 DANILO YUMANG Venue Manager
8 MAXIMO ABALOS Asst. Venue Manager
9 VENERANDO ESPIRITU Umpire’s Coordinator
10 RONALD CAPILI Match Control Officer
11 JOEL MABORANG Match Control Officer
12 ROWENA MENESES Match Control Officer
13 JOSEPHINE CAVAN Match Control Officer
14 ELMER ARIATE Court Official (ITO)
15 JOSE ARDIN Court Official (ITO)
16 JENNY BROSULA Court Official (ITO)
17 NOEL DE LEON Court Official (ITO)
18 MARY AVEMIENA BAUTISTA Court Official
19 MERCY MACARANAS Court Official
20 REMIGIO ANTALAN Court Official
21 ANDRES DIONISIO Court Official
22 REX ALEJANDRO Court Official
23 ROMMEL CUENTO Court Official
24 NILO PEREZ Court Official
25 BELEN RESURECCION Court Official
26 EDUARDO DE LEON JR. Court Official
27 ALEX BERTIZ Court Official
28 ARIEL RAMIREZ Court Official
29 SOPHIA FANUGA Court Official
30 ROSANEE REFAMONTE Court Official
31 ROSIE BEEL MARZO Court Official
32 ALAN LINDOGAN Court Official
33 EFREN POLLENTES Court Official
34 CYRUS MAN DELA ROSA Court Official
35 WALTER ROMERO Court Official
36 STANLEY MANAOG Coordinator
TABLE TENNIS
NAME DESIGNATION
1 ALFREDO CAMACHO Tournament Manager
2 CHARISMA PAREDES ANINO Asst. Tournament Manager
3 GIL GALUPO Tournament Secretary
4 RACHELLE RAMOS Technical Consultant
5 SAMUEL SACOPLA Equipment Custodian
6 ART BIAGTAN Umpire
7 CARLITO NILO Umpire
8 BRENDO DELA CRUZ Umpire
9 GILBERT PENULIAR Umpire
10 BRYAN NILO Umpire
11 VENERANDO ROQUETA Umpire
12 ALONA SAMSON Umpire
13 VERONA VERIAN Umpire
14 JOSEPH REYES Umpire
15 FIDEL PALMA Umpire
16 JUANCHO BALBUENA Umpire
17 ROMMEL SAYSON Umpire
18 RODNEY JOVEN Umpire
19 EDUARDO MOLINA Umpire
20 NINO MOROTA Umpire
21 RICHARD COYTOP Umpire
22 ALAN ELEGADO Umpire
23 ARSENIO LUPISAN Umpire
24 RAMON NOVISIO Umpire
25 JOSEPH TITO OCAMPO Umpire
26 DENNIS HINTAY Umpire
27 REY ESPIRITU Umpire
GYMNASTICS
NAME DESIGNATION
1 CLEOFE OLIVEROS Tournament Director, RG
2 CELSO MAYOL JR. Tournament Director, MAG
3 CATHERINE JOY VILLAREAL Tournament Director, WAG
4 AILEEN GRACE DG SANTOS Tournament Secretary
5 DAYANARA ARANDELA RG Brevet Judge
6 JOCELYN RIVERA RG Judge
7 RUSSEL RONQUILLO RG Judge
8 ELIZA B. LAYUGAN RG Judge
9 MELIZA O. REGALO RG Judge
10 CYNTHIA T. MONTANEZ RG Judge
11 MARYNIL ALBA RG Judge
12 MAY CASTILLO RG Judge
13 HAREM TARUC RG Judge
14 VILMA TRIPOLI RG Technical Director
15 LOURDES ALARCON RG Judge
16 ELIZABETH ANGELES RG Judge
17 LAURO REYES MAG Technical Director
18 ROEL RAMIREZ MAG Brevet Judge
19 PAOLO COLMENARES MAG Judge
20 EDWIN ABUL MAG Judge
21 ERIC VIERNES MAG Judge
22 CESAR VALENZUELA MAG Judge
23 MARIBEL ZANO MAG Judge
24 JASON MALINAO MAG Judge
25 JULIUS ARANDIA MAG Judge
26 BRIE ESCOPETE MAG Judge
27 RICARTE DUMANGAS MAG Judge
28 JOY GARCIA VALENTON WAG Technical Director
29 LINZI ARELLANO – CO WAG Brevet Judge
30 JASMIN V. ORTEGA WAG Brevet Judge
31 ARACELI NIMER WAG National Judge
32 AMELIA B. BERGONIA WAG National Judge
33 ROSELLE F. REYES WAG National Judge
34 JESSIE MENA REBUENO WAG National Judge
35 ELISA A. VILLAMOR WAG National Judge
36 MAITE H. ADOLFO WAG National Judge
37 ROWENA MAYOL WAG National Judge
38 ELIZABETH R. TOLENTINO WAG National Judge
39 ALLAN ESPIRITU Head, Tabulation
40 DANICA OLIVEROS RG Records
41 NOEL R. SANTOS WAG Records
42 JAMAICA P. TALINGLING MAG Records
43 MARK RODWYNNE P. MOGOL Music Custodian/Secretariat
44 RUBEN BRETANIA Equipment IC
45 HERMAN OLIVEROS Asst. Equipment IC
46 RODOLFO MANUEL Master of Ceremonies
SWIMMING
NAME DESIGNATION
1 RICHARD LUNA Tournament Manager
2 STEVE BONCAN Tournament Secretary
3 DOMINGO SETH BOTALON Referre
4 ARISTEO AZORES Referre
5 AUREO FRANCISCO ALVAREZ Judges of Strokes
6 LUNA DEJESUS Judges of Strokes
7 DONALD MALIPE Judges of Strokes
8 JOE CONLU Inspector of Turns
9 ROMMEL ALCANTARA Chief Inspector of Turns
10 EDWIN SOTTO Chief Inspector of Turns
11 GERONIMO LUNA JR. Starter
12 LUMINA EUGENIO Inspector of Turns
13 CRISTINA MILLABANCO Inspector of Turns
14 PAULO KIZU Inspector of Turns
15 ROSANA WOOTON Inspector of Turns
16 ENRIQUE VINLUAN Inspector of Turns
17 AVELINO FACUNDO Inspector of Turns
18 RUSBERGE BANTIGUE Inspector of Turns
19 JOAQUIN REYES Inspector of Turns
20 VIVENCIO FELIX Inspector of Turns
21 PINKY ROXAS Inspector of Turns
22 ADOR CABALONGA Inspector of Turns
23 GIL MILANTE JR. Inspector of Turns
24 VENESSA ARCOS Inspector of Turns
25 YASHIER SUSULAN Inspector of Turns
26 EDDIE RANGEL Inspector of Turns
27 SENEN PAULIN Announcer
28 FELOMINA BENDAÑA Announcer
29 PERPETUA LUNA Clerk of Course
30 LEONISA ADOR Clerk of Course
31 ERLINDA AMPARO Clerk of Course
32 MANOLITO CAMPOS Chief Recorder
33 ANALEA LUNA Asst. Recorder
34 MARIO TOBIAS OMEGA TIMING SYSTEM
35 WALTER DELGADO OMEGA TIMING SYSTEM
36 ADELFO D. CARANDANG OMEGA TIMING SYSTEM
37 ARISTEO ADOR Chief Timekeeper
38 JOSEPH AGBON Timekeeper
39 IMELDA DEL CRUZ Timekeeper
40 SIHAM ADOR Timekeeper
41 ROMUALDO URSUA Timekeeper
42 JACQUILINE ADOR Timekeeper
43 BEN BOYOTEN Timekeeper
44 LANIE DALINGAY Timekeeper
45 AURELIA VIERNES Timekeeper
46 GEORGE LABAYOG Timekeeper
47 DERICO LAGUA Timekeeper
48 VIRGIL REYES Timekeeper
49 MA. LOURDES MANDAPAT Timekeeper
50 DAPHNE BILLONES Timekeeper
51 LOURDES DE PAULA Timekeeper
52 ANGELO TANOY Timekeeper
53 IRMA ADOR Timekeeper
54 FLORANTE LUNA Result Perrsonnel
55 NELSON BUGAIS Result Perrsonnel
56 ROBERTSON TULIAO Result Perrsonnel
WUSHU
NAME DESIGNATION
1 SAMSON CO Technical Manager
2 WILLY WANG Asst. Technical Manager
3 JULIAN CAMACHO Assistant Jury
4 JIMMY ONG Assistant Jury
5 LI SHAO CHENG Head Judge
6 MARK ROBERT ROSALES Assistant Head Judge
7 WANG LIANG Nuetral Judge from WFP
8 PETER QUINA Philippines
9 Singapore
10 Malaysia
11 Brunie
12 Indonesia
13 Vietnam
14 ZHAO WEN HONG Election Scoring System (China)
15 QUI CAI HONG Election Scoring System (China)
16 NASTASHA ENRIQUEZ Announcer
17 RYAN LADYONG Venue set up Manager
18 CASIO MARTIL Venue set up Manager
19 BOBBY HONG Secretariat
20 LILY MILLARES Secretariat
21 CINDY PEREGRINO Secretariat
22 ANGELICA BONGUE Secretariat
23 KARIZA CHAN Chief Registrar
24 ARDIE CATOLICO Competition Registrar
25 PATRICK QUETO Competition Registrar